• Badanie Body Geometry Fit

Badanie Body Geometry Fit ma na celu optymalne ustawienie roweru do oczekiwań i wymagań rowerzysty. Polega ono na ocenie aktualnej pozycji na rowerze i przy pomocy kompleksowego badania zakresu ruchu stawów, oceny elastyczności mięśni oraz oczekiwań rowerzysty ustalenia takiej pozycji, aby była ona wygodna, komfortowa i równocześnie pozwalała na optymalne wykorzystanie możliwości fizycznych kolarza.

Ustalanie pozycji odbywa się w próbie dynamicznej podczas jazdy na rowerze wpiętym w trenażer, tak aby warunki były jak najbardziej zbliżone do faktycznych występujących podczas jazdy.

Podczas badania ustalone zostają optymalne pozycje: siodła, kierownicy, dźwigni hamulcowych i przerzutkowych oraz pozycja stóp na pedałach.

Optymalna pozycja może być ustalana zarówno w odniesieniu do roweru szosowego jak i do roweru MTB.

Badanie rozpoczyna się od oceny aktualnej pozycji na rowerze i określeniu oczekiwań badanego. Następnym etapem jest ocena anatomiczna: stóp, kolan, bioder, kręgosłupa, szyi, ramion, z uwzględnieniem elastyczności mięśni i zakresem ruch stawów. Ocena ta ma na celu znalezienie potencjalnych przeszkód utrudniających ustalenie optymalnej pozycji na rowerze. Kolejnym etapem jest ustalenie wysokości siodła i jego pozycji względem mechanizmu korbowego, odległości siodło – kierownica, wysokości kierownicy i pozycji na niej dźwigni przerzutkowych i hamulcowych. Dobór odpowiednich wkładek bo butów i pozycji progów pedałów, tak aby siła generowana przez rowerzystę maksymalnie była wykorzystywana do napędzania roweru, a równocześnie nie powodowała dyskomfortu i nie prowadziła do kontuzji.

Każde dopasowanie, zarówno początkującego, jak i zaawansowanego rowerzysty, zaczyna się od krótkiej rozmowy z doświadczonym technikiem na temat przebytych kontuzji, potrzeb i celów.

Pozwala to uzyskać dokładny wgląd w cechy fizyczne jeźdźca, m.in. ocenić budowę stopy, ułożenie kolana, krzywiznę kręgosłupa, zasięg ramion, zgięcie biodra i długość nogi.

Analiza z przodu pozwala zoptymalizować ułożenie biodra, kolana i stopy, zapewniając lepsze osiągi i zrównoważone obciążenie oraz odpowiednio dobrać ustawienia buta, pedału, siodła.